67 m
Height
22
Floors
1971
Year
completed
Status
Object data
| Height | 67 m (218 ft) ▼ |
| Structure Mass Height | 59 m (194 ft) |
| Height Top Floor | 56 m (185 ft) |
| Floors | 22 |
| Construction Year | 1971 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | public housing |
| Status | completed |
| Architectural Style | brutalist |
| Address | 3121 Pillsbury Avenue |
| City | Minneapolis |
| Country |
|