218 m
Height
56
Floors
2011
Year
completed
Status
Object data
| Height | 218 m (714 ft) ▼ |
| Tip Height | 218 m (714 ft) |
| Height Top Floor | 190 m (624 ft) |
| Floors | 56 |
| Construction Year | 2011 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| City | Abu Dhabi |
| Country |
|
Photos Upload
No photos yet.