49 m
Height
13
Floors
1928
Year
completed
Status
Object data
| Height | 49 m (162 ft) ▼ |
| Tip Height | 49 m (162 ft) |
| Building Mass Height | 39 m (127 ft) |
| Floors | 13 |
| Construction Year | 1928 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | 28 East 10th Street at University Place, SE Corner |
| City | New York City |
| Country |
|