67 m
Height
18
Floors
1920
Year
completed
Status
Object data
| Height | 67 m (220 ft) ▼ |
| Tip Height | 67 m (220 ft) |
| Building Mass Height | 61 m (200 ft) |
| Floors | 18 |
| Construction Year | 1920 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential, office |
| Status | completed |
| Address | 40 Rector Street |
| City | New York City |
| Country |
|