59 m
Height
16
Floors
1926
Year
completed
Status
Object data
| Height | 59 m (193 ft) ▼ |
| Tip Height | 59 m (193 ft) |
| Building Mass Height | 46 m (150 ft) |
| Floors | 16 |
| Construction Year | 1926 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | hotel, residential |
| Status | completed |
| Address | 319 West 48th Street |
| City | New York City |
| Country |
|