151 m
Height
41
Floors
1980
Year
completed
Status
Object data
| Height | 151 m (495 ft) ▼ |
| Tip Height | 151 m (495 ft) |
| Building Mass Height | 144 m (473 ft) |
| Height Top Floor | 134 m (440 ft) |
| Floors | 41 |
| Construction Year | 1980 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 55 West Monroe Street |
| City | Chicago |
| Country |
|