59 m
Height
15
Floors
1926
Year
under renovation
Status
Object data
| Height | 59 m (194 ft) ▼ |
| Tip Height | 59 m (194 ft) |
| Building Mass Height | 54 m (177 ft) |
| Floors | 15 |
| Construction Year | 1926 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | hotel |
| Status | under renovation |
| Architectural Style | art deco |
| Address | 17 John Street |
| City | New York City |
| Country |
|