158 m
Height
36
Floors
2003
Year
completed
Status
Object data
| Height | 158 m (518 ft) ▼ |
| Tip Height | 158 m (518 ft) |
| Building Mass Height | 145 m (477 ft) |
| Height Top Floor | 140 m (458 ft) |
| Floors | 36 |
| Construction Year | 2003 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 1000 Main Street |
| City | Houston |
| Country |
|