124 m
Height
35
Floors
1931
Year
completed
Status
Object data
| Height | 124 m (408 ft) ▼ |
| Tip Height | 124 m (408 ft) |
| Building Mass Height | 115 m (377 ft) |
| Floors | 35 |
| Construction Year | 1931 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | art deco |
| Address | 1410 Broadway |
| City | New York City |
| Country |
|