74 m
Height
27
Floors
1971
Year
completed
Status
Object data
| Height | 74 m (243 ft) ▼ |
| Tip Height | 74 m (243 ft) |
| Building Mass Height | 68 m (223 ft) |
| Floors | 27 |
| Construction Year | 1971 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | student dormitory |
| Status | completed |
| Architectural Style | brutalist |
| Address | 3400 North Maryland Avenue |
| City | Milwaukee |
| Country |
|