52 m
Height
16
Floors
1926
Year
completed
Status
Object data
| Height | 52 m (170 ft) ▼ |
| Tip Height | 52 m (170 ft) |
| Building Mass Height | 46 m (150 ft) |
| Floors | 16 |
| Construction Year | 1926 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | hotel |
| Status | completed |
| Address | 40 West 72nd Street |
| City | New York City |
| Country |
|
Photos Upload
No photos yet.