40 m
Height
6
Floors
1992
Year
completed
Status
Object data
| Height | 40 m (133 ft) ▼ |
| Building Mass Height | 28 m (91 ft) |
| Height Top Floor | 23 m (76 ft) |
| Floors | 6 |
| Construction Year | 1992 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | hospital |
| Status | completed |
| Architectural Style | postmodern |
| Address | 2525 Chicago Avenue |
| City | Minneapolis |
| Country |
|