100 m
Height
22
Floors
1999
Year
completed
Status
Object data
| Height | 100 m (328 ft) ▼ |
| Tip Height | 100 m (328 ft) |
| Height Top Floor | 94 m (308 ft) |
| Floors | 22 |
| Construction Year | 1999 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Architectural Style | postmodern |
| Address | 16 Baniyas Square |
| City | Dubai |
| Country |
|
Photos Upload
No photos yet.