221 m
Height
70
Floors
1977
Year
completed
Status
Object data
| Height | 221 m (727 ft) ▼ |
| Tip Height | 230 m (755 ft) |
| Building Mass Height | 217 m (711 ft) |
| Height Top Floor | 212 m (697 ft) |
| Floors | 70 |
| Construction Year | 1977 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | hotel |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 1 Renaissance Center |
| City | Detroit |
| Country |
|