53 m
Height
10
Floors
1939
Year
completed
Status
Object data
| Height | 53 m (175 ft) ▼ |
| Tip Height | 53 m (175 ft) |
| Height Top Floor | 43 m (142 ft) |
| Floors | 10 |
| Construction Year | 1939 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | intermediate school |
| Status | completed |
| Address | 225 West 24th Street |
| City | New York City |
| Country |
|