Goetheturm in Frankfurt am Main
| Height | 43 m (142 ft) ▼ |
| Tip Height | 43 m (142 ft) |
| Construction Year | 1931 |
| Structural Form | observation tower |
| Main Usage | observation |
| Status | destroyed |
| Address | Sachsenhäuser Landwehrweg |
| City | Frankfurt am Main |
| Country | Germany |
| Height | 43 m (142 ft) ▼ |
| Tip Height | 43 m (142 ft) |
| Construction Year | 1931 |
| Structural Form | observation tower |
| Main Usage | observation |
| Status | destroyed |
| Address | Sachsenhäuser Landwehrweg |
| City | Frankfurt am Main |
| Country | Germany |