123 m
Height
24
Floors
1977
Year
completed
Status
Object data
| Height | 123 m (404 ft) ▼ |
| Building Mass Height | 120 m (393 ft) |
| Height Top Floor | 107 m (351 ft) |
| Floors | 24 |
| Construction Year | 1977 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | county courthouse, government office |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 300 6th Street South |
| City | Minneapolis |
| Country |
|