54 m
Height
14
Floors
1924
Year
completed
Status
Object data
| Height | 54 m (178 ft) ▼ |
| Tip Height | 54 m (178 ft) |
| Building Mass Height | 50 m (165 ft) |
| Floors | 14 |
| Construction Year | 1924 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Address | 242 West 38th Street |
| City | New York City |
| Country |
|