413 m
Height
101
Floors
2012
Year
completed
Status
Object data
| Height | 413 m (1,356 ft) ▼ |
| Tip Height | 414 m (1,358 ft) |
| Building Mass Height | 377 m (1,236 ft) |
| Height Top Floor | 357 m (1,171 ft) |
| Floors | 101 |
| Construction Year | 2012 |
| Structural Form | supertall building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Architectural Style | postmodern |
| City | Dubai |
| Country |
|