392 m
Height
89
Floors
2012
Year
completed
Status
Object data
| Height | 392 m (1,288 ft) ▼ |
| Tip Height | 392 m (1,288 ft) |
| Height Top Floor | 314 m (1,029 ft) |
| Floors | 89 |
| Construction Year | 2012 |
| Structural Form | supertall building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Architectural Style | postmodern |
| City | Dubai |
| Country |
|