381 m
Height
88
Floors
2014
Year
completed
Status
Object data
| Height | 381 m (1,251 ft) ▼ |
| Tip Height | 381 m (1,251 ft) |
| Height Top Floor | 352 m (1,156 ft) |
| Floors | 88 |
| Construction Year | 2014 |
| Structural Form | supertall building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | Central Market |
| City | Abu Dhabi |
| Country |
|