381 m
Height
102
Floors
1931
Year
completed
Status
Object data
| Height | 381 m (1,250 ft) ▼ |
| Tip Height | 443 m (1,454 ft) |
| Height Top Floor | 373 m (1,224 ft) |
| Floors | 102 |
| Construction Year | 1931 |
| Structural Form | supertall building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | art deco |
| Address | 350 5th Avenue |
| City | New York City |
| Country |
|