Dunlop Tower in East Kilbride
| Height | 43 m (140 ft) ▼ |
| Tip Height | 43 m (140 ft) |
| Floors | 15 |
| Construction Year | 1968 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | The Murray |
| City | East Kilbride |
| Country | United Kingdom |
| Height | 43 m (140 ft) ▼ |
| Tip Height | 43 m (140 ft) |
| Floors | 15 |
| Construction Year | 1968 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | The Murray |
| City | East Kilbride |
| Country | United Kingdom |