Lambton Tower in Sunderland
| Height | 55 m (180 ft) ▼ |
| Tip Height | 55 m (180 ft) |
| Floors | 19 |
| Construction Year | 1966 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | Walton Lane |
| City | Sunderland |
| Country | United Kingdom |
| Height | 55 m (180 ft) ▼ |
| Tip Height | 55 m (180 ft) |
| Floors | 19 |
| Construction Year | 1966 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | Walton Lane |
| City | Sunderland |
| Country | United Kingdom |