The Triad in Bootle
| Height | 89 m (291 ft) ▼ |
| Tip Height | 89 m (291 ft) |
| Floors | 23 |
| Construction Year | 1974 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Address | 343-373 Stanley Road |
| City | Bootle |
| Country | United Kingdom |
| Height | 89 m (291 ft) ▼ |
| Tip Height | 89 m (291 ft) |
| Floors | 23 |
| Construction Year | 1974 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Address | 343-373 Stanley Road |
| City | Bootle |
| Country | United Kingdom |