South Durham Court in Sunderland
| Height | 40 m (132 ft) ▼ |
| Tip Height | 40 m (132 ft) |
| Floors | 14 |
| Construction Year | 1965 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | Hendon Road |
| City | Sunderland |
| Country | United Kingdom |
| Height | 40 m (132 ft) ▼ |
| Tip Height | 40 m (132 ft) |
| Floors | 14 |
| Construction Year | 1965 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | Hendon Road |
| City | Sunderland |
| Country | United Kingdom |