Oxford House in Bootle
| Height | 46 m (150 ft) ▼ |
| Tip Height | 46 m (150 ft) |
| Floors | 16 |
| Construction Year | 1968 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | Church Walk |
| City | Bootle |
| Country | United Kingdom |
| Height | 46 m (150 ft) ▼ |
| Tip Height | 46 m (150 ft) |
| Floors | 16 |
| Construction Year | 1968 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | Church Walk |
| City | Bootle |
| Country | United Kingdom |