Jinsha Titan in Chongqing
| Height | 168 m (551 ft) ▼ |
| Height Top Floor | 146 m |
| Floors | 48 |
| Construction Year | 2006 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | Shapingba District |
| City | Chongqing |
| Country | China |
| Height | 168 m (551 ft) ▼ |
| Height Top Floor | 146 m |
| Floors | 48 |
| Construction Year | 2006 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | Shapingba District |
| City | Chongqing |
| Country | China |