The Blade in Reading
| Height | 86 m (282 ft) ▼ |
| Tip Height | 86 m (282 ft) |
| Floors | 14 |
| Construction Year | 2009 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Address | Abbey Square |
| City | Reading |
| Country | United Kingdom |
| Height | 86 m (282 ft) ▼ |
| Tip Height | 86 m (282 ft) |
| Floors | 14 |
| Construction Year | 2009 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Address | Abbey Square |
| City | Reading |
| Country | United Kingdom |