2 Gold Street in New York City
| Height | 165 m (543 ft) ▼ |
| Tip Height | 167 m (548 ft) |
| Floors | 51 |
| Construction Year | 2005 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | rental housing |
| Status | completed |
| Address | 2 Gold Street |
| City | New York City |
| Country | United States |
| Height | 165 m (543 ft) ▼ |
| Tip Height | 167 m (548 ft) |
| Floors | 51 |
| Construction Year | 2005 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | rental housing |
| Status | completed |
| Address | 2 Gold Street |
| City | New York City |
| Country | United States |