One Magnificent Mile in Chicago
| Height | 205 m (673 ft) ▼ |
| Tip Height | 205 m (673 ft) |
| Building Mass Height | 205 m (673 ft) |
| Floors | 57 |
| Construction Year | 1983 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | residential condominium |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 940-980 North Michigan Avenue |
| City | Chicago |
| Country | United States |