Seamount Court in Aberdeen
| Height | 62 m (204 ft) ▼ |
| Tip Height | 62 m (204 ft) |
| Floors | 19 |
| Construction Year | 1966 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | Gallowgate |
| City | Aberdeen |
| Country | United Kingdom |
| Height | 62 m (204 ft) ▼ |
| Tip Height | 62 m (204 ft) |
| Floors | 19 |
| Construction Year | 1966 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | Gallowgate |
| City | Aberdeen |
| Country | United Kingdom |