Capricorn Tower in Dubai
| Height | 185 m (605 ft) ▼ |
| Tip Height | 185 m (605 ft) |
| Building Mass Height | 184 m (602 ft) |
| Height Top Floor | 170 m |
| Floors | 46 |
| Construction Year | 2003 |
| Structural Form | skyscraper |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | Sheikh Zayed Road |
| City | Dubai |
| Country | United Arab Emirates |