AMA Plaza in Chicago
| Height | 212 m (695 ft) ▼ |
| Tip Height | 212 m (695 ft) |
| Building Mass Height | 212 m (695 ft) |
| Floors | 52 |
| Construction Year | 1973 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | hotel |
| Status | completed |
| Architectural Style | international style |
| Address | 330 North Wabash Avenue |
| City | Chicago |
| Country | United States |