Buckland Court in Nottingham
| Height | 62 m (203 ft) ▼ |
| Tip Height | 62 m (203 ft) |
| Floors | 21 |
| Construction Year | 1967 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | Hartley Road |
| City | Nottingham |
| Country | United Kingdom |
| Height | 62 m (203 ft) ▼ |
| Tip Height | 62 m (203 ft) |
| Floors | 21 |
| Construction Year | 1967 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | Hartley Road |
| City | Nottingham |
| Country | United Kingdom |