Downing Plaza Building A in Newcastle upon Tyne
| Height | 59 m (194 ft) ▼ |
| Tip Height | 59 m (194 ft) |
| Floors | 17 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | hotel |
| Status | frame assembly |
| Address | Gallowgate |
| City | Newcastle upon Tyne |
| Country | United Kingdom |
| Height | 59 m (194 ft) ▼ |
| Tip Height | 59 m (194 ft) |
| Floors | 17 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | hotel |
| Status | frame assembly |
| Address | Gallowgate |
| City | Newcastle upon Tyne |
| Country | United Kingdom |