Rose Tower in Portsmouth
| Height | 40 m (130 ft) ▼ |
| Tip Height | 40 m (130 ft) |
| Floors | 13 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | 62 Clarence Parade |
| City | Portsmouth |
| Country | United Kingdom |
| Height | 40 m (130 ft) ▼ |
| Tip Height | 40 m (130 ft) |
| Floors | 13 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | 62 Clarence Parade |
| City | Portsmouth |
| Country | United Kingdom |