Sherburn Court in Leeds
| Height | 44 m (144 ft) ▼ |
| Tip Height | 44 m (144 ft) |
| Floors | 15 |
| Construction Year | 1966 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | public housing |
| Status | completed |
| Address | Sherburn Approach |
| City | Leeds |
| Country | United Kingdom |
| Height | 44 m (144 ft) ▼ |
| Tip Height | 44 m (144 ft) |
| Floors | 15 |
| Construction Year | 1966 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | public housing |
| Status | completed |
| Address | Sherburn Approach |
| City | Leeds |
| Country | United Kingdom |