Clyde Tower in East Kilbride
| Height | 56 m (184 ft) ▼ |
| Tip Height | 56 m (184 ft) |
| Floors | 20 |
| Construction Year | 1973 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | St. Leonards |
| City | East Kilbride |
| Country | United Kingdom |
| Height | 56 m (184 ft) ▼ |
| Tip Height | 56 m (184 ft) |
| Floors | 20 |
| Construction Year | 1973 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | St. Leonards |
| City | East Kilbride |
| Country | United Kingdom |