80 m
Height
22
Floors
1967
Year
completed
Status
Object data
| Height | 80 m (262 ft) ▼ |
| Tip Height | 80 m (262 ft) |
| Building Mass Height | 74 m (242 ft) |
| Height Top Floor | 70 m (230 ft) |
| Floors | 22 |
| Construction Year | 1967 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | senior apartments |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 10015 103 Avenue NW |
| City | Edmonton |
| Country |
|