Braidwood Court in Nottingham
| Height | 53 m (173 ft) ▼ |
| Tip Height | 53 m (173 ft) |
| Floors | 19 |
| Construction Year | 1970 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | Noel Street |
| City | Nottingham |
| Country | United Kingdom |
| Height | 53 m (173 ft) ▼ |
| Tip Height | 53 m (173 ft) |
| Floors | 19 |
| Construction Year | 1970 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | Noel Street |
| City | Nottingham |
| Country | United Kingdom |