81 m
Height
28
Floors
1981
Year
completed
Status
Object data
| Height | 81 m (265 ft) ▼ |
| Tip Height | 81 m (265 ft) |
| Building Mass Height | 77 m (253 ft) |
| Floors | 28 |
| Construction Year | 1981 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | rental housing |
| Status | completed |
| Architectural Style | brutalist |
| Address | 1431 Washington Boulevard |
| City | Detroit |
| Country |
|