Incheon Tower in Incheon
| Height | 487 m (1,598 ft) ▼ |
| Tip Height | 487 m (1,598 ft) |
| Building Mass Height | 487 m (1,598 ft) |
| Floors | 102 |
| Construction Year | 2014 |
| Structural Form | supertall building |
| Main Usage | shopping center |
| Status | canceled |
| Architectural Style | modern |
| City | Incheon |
| Country | South Korea |