HSBC Tower in Shanghai
| Height | 203 m (667 ft) ▼ |
| Tip Height | 203 m (667 ft) |
| Building Mass Height | 203 m (667 ft) |
| Floors | 46 |
| Construction Year | 1998 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | postmodern |
| Address | 101 Yinchen East Road, Lujiazui |
| City | Shanghai |
| Country | China |