55 East Erie in Chicago
| Height | 197 m (647 ft) ▼ |
| Tip Height | 197 m (647 ft) |
| Building Mass Height | 197 m (647 ft) |
| Floors | 56 |
| Construction Year | 2004 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | residential condominium |
| Status | completed |
| Architectural Style | postmodern |
| Address | 55 East Erie Street |
| City | Chicago |
| Country | United States |