1400 Smith Street in Houston
| Height | 211 m (691 ft) ▼ |
| Tip Height | 211 m (691 ft) |
| Building Mass Height | 211 m (691 ft) |
| Floors | 50 |
| Construction Year | 1983 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 1400 Smith Street |
| City | Houston |
| Country | United States |