Trident House in Birmingham
| Height | 61 m (200 ft) ▼ |
| Tip Height | 61 m (200 ft) |
| Floors | 19 |
| Construction Year | 1981 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | Granville Square |
| City | Birmingham |
| Country | United Kingdom |
| Height | 61 m (200 ft) ▼ |
| Tip Height | 61 m (200 ft) |
| Floors | 19 |
| Construction Year | 1981 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | residential |
| Status | completed |
| Address | Granville Square |
| City | Birmingham |
| Country | United Kingdom |