599 Lexington Avenue in New York City
| Height | 199 m (653 ft) ▼ |
| Tip Height | 199 m (653 ft) |
| Building Mass Height | 199 m (653 ft) |
| Floors | 51 |
| Construction Year | 1986 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | modern |
| Address | 599 Lexington Avenue |
| City | New York City |
| Country | United States |