270 m
Height
56
Floors
1974
Year
completed
Status
Object data
| Height | 270 m (886 ft) ▼ |
| Tip Height | 270 m (886 ft) |
| Building Mass Height | 216 m (710 ft) |
| Floors | 56 |
| Construction Year | 1974 |
| Structural Form | skyscraper |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | postmodern |
| Address | 1201 Elm Street |
| City | Dallas |
| Country |
|