89 m
Height
25
Floors
1955
Year
completed
Status
Object data
| Height | 89 m (290 ft) ▼ |
| Tip Height | 95 m (312 ft) |
| Height Top Floor | 84 m (275 ft) |
| Floors | 25 |
| Construction Year | 1955 |
| Structural Form | high-rise building |
| Main Usage | commercial office |
| Status | completed |
| Architectural Style | international style |
| Address | Mannesmannufer 2 |
| City | Düsseldorf |
| Country |
|